Córeczka tatusiaZadaniami prawdziwego faceta są: wybudowanie domu, posadzenie drzewa i spłodzenie syna. Tak mówią. Mężczyźni marzą o synach, a tracą głowę dla córek. U nas się to z pewnością sprawdza i przyznajemy temu racje. Ojcowie uwielbiają swoje małe księżniczki. Relacje, jakie łączą ojca z córką, mają ogromny wpływ na charakter i wychowanie oraz w dużym stopniu mają znaczenie, jakimi będą kobietami w przyszłości i jak będą spostrzegać innych ludzi.Co pomaga budować więzi i sprawia, że jest ona szczęśliwym dzieckiem?
Obecność od początku. 

     Faceci często boją się momentu, kiedy dziecko przyjdzie na świat. Zastanawiają się, jak to będzie i czy dadzą sobie radę. Czy zdołają zapewnić dziecku godne życie i wychowają na dobrego człowieka? Czy sprostają wszystkim zadaniom? Wiadomo, że matki mają lżej. Budują więź z dzieckiem od samego początku, maleństwo słyszy bicie jej serca, głos. Kiedy po porodzie kobieta dodatkowo karmi piersią, to bliskość jeszcze się zwiększa. Wiadomo, że po stronie ojca leży zapewnienie warunków do normalnego życia, więc wychodzi do pracy i znika na kilka godzin. W tym czasie mama spędza czas z dzieckiem.
U nas było o tyle dobrze, że Krystian towarzyszył mi na każdej wizycie u lekarza. Był na bieżąco z wiadomościami dotyczącymi rozwoju dziecka. Mówił do Zosi, kiedy była jeszcze lokatorką mojego brzucha. Na porodówce to on ją pierwszy tulił. Uspokoiła się, kiedy usłyszała jego głos. Po powrocie ze szpitala pomagał mi przy niej, kiedy tylko mógł. Kąpał, przebierał. Leżał obok w każdą możliwą chwilę. Wstawał w nocy, aby podać mi ją do łóżka.
Myślę, że nie powinnyśmy ograniczać ojców w obowiązkach związanych z dzieckiem. Mimo tego, że Krystian nigdy nie przebierał tak małego dziecka, to w szpitalu on przewinął, gdy Zosia oddała pierwszą kupkę. Z kąpaniem też początkowo miał problem, nie wiedział jak ją obrócić, jak dobrze złapać i, mimo że pierwsze próby były ciężkie i był mokry jak po dobrym maratonie, to nauczył się sam, z własnego doświadczenia i z czasem szło mu jak po maśle.
Ubieranie też opanował, kilka razy się pogubił co do czego i jak wygląda pielęgnacja po kąpieli, ale po kilku dniach wiedział jak dbać o kikut, jak wycierać główkę, jak czyścić nosek i wiele innych.
Ogromną więź zbudował z Zosią, gdy układał ją do snu. Początkowo tulił ją do siebie i kołysał, a z czasem nucił jej kołysanki. Jak widać, aby okazywać miłość i ciepło nie trzeba wiele czynów. Małe gesty potrafią wiele zdziałać.
Zrozumienie


      Nasza relacja z dzieckiem będzie miała wpływ na jego dalsze życie. Na kolejnych etapach dzieci mają różne potrzeby i naszym zadaniem jest je zrozumieć. Wiadomo, że roczne dziecko ma inne potrzeby niż 5- letnie, a 5-letnie inne niż 12 -letnie. Musimy być z dzieckiem, aby zrozumieć czego w danym momencie swojego życia, od nas potrzebuje.Poczucie bezpieczeństwa


     Córka chce czuć, że może oprzeć głowę na silnym ramieniu ojca. W wieku dziecięcym jest towarzyszem w zabawie i chroni przed niebezpieczeństwami. Ważne, aby w późniejszych latach również miała pewność, że może liczyć na swojego tatę, że w gąszczu codziennych obowiązków znajdzie dla niej czas. Łagodność, zrozumienie, troska to również składa się na obraz męskości widziany oczami córek.


     Dla kilkuletniej dziewczynki tata to wzór, bohater, najbardziej ukochany na świecie mężczyzna. Warto pamiętać, że dziecko nas naśladuje i warto pokazywać mu świat wartości, uczyć szacunku do innych ludzi i dzielenia się radością, nasze zachowanie powinno wskazywać dobroć. Będąc bohaterem własnej córki, warto pamiętać, że trzeba umieć przyznać się do błędu oraz że nie należy się poddawać i dążyć do celu, pracujmy nad charakterem. To będzie ważna lekcja wytrwałości i pokory przydatna w późniejszym życiu.Konsekwencja


     Córeczka tatusia, oczko w głowie, księżniczka — nie bez powodu powstały takie określenia. Faceci tracą głowę dla swoich córek i są zakochani w nich bez pamięci. To wszystko jest urocze i że tak powiem słodkie, jednak należy pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad, reguł i konsekwentnej postawie. W przeciwnym razie zwrot córeczka tatusia będzie oznaczało rozpieszczenie i spełnianie kaprysów, a nie o to chodzi. 


Pielęgnowanie uczucia własnej wartości 

Od relacji ojca z córką zależeć będzie:
  •  jaka będzie kobieta
  •  jaki będzie miała stosunek do innych ludzi
  •  jak będzie postrzegać innych mężczyzn
  •  jaka będzie miała wizje rodziny
  •  czy będzie potrafiła ufać.
     A może okaże się rozpieszczoną egoistką, widzącą tylko czubek własnego nosa. Bo przecież tato na wszystko pozwalał i wszystko dawał.
Należy dzieci uświadamiać, że są wartościowymi ludźmi, nauczyć wytrwałości w dążeniu do celu, dawać im dowody miłości i poczucie stabilności. Równocześnie nie należy przymykać oczu na niewłaściwe zachowanie. Spokojnie tłumaczyć co jest złe. Córka musi wiedzieć, czego nie tolerujemy i co jest złe.
Relacje z matką dziecka


     Dziecko jest obserwatorem. Wszystko, co go otacza, dopiero poznaje małymi krokami. Ważne jest, aby dawać mu warunki do spokojnego rozwoju. Środowisko, gdzie są ciągłe kłótnie i wyzwiska, nie jest odpowiednim miejscem dla małego człowieka. Dziecko parzy i obserwuje, jakie są relacje pomiędzy rodzicami. Układa sobie obraz relacji damsko — męskich. Okazywane współczucie, miłość, okazywanie uczuć, zrozumienie, wsparcie. To wszystko może wpłynąć na późniejszy stosunek do partnera, rodziny i relacji międzyludzkich oraz o pojęciu udanego związku i szczęśliwej rodziny.
Myślę, że wiele z tych rzeczy tyczy się również w relacjach z synami. Jednak ciężko mi powiedzieć jak to wygląda w realnym życiu. Sama jestem kobietą i dla mojego ojca zawsze byłam „malutka”. Nie mam syna, więc jeśli kiedyś do naszej rodzinki dołączy kolejny mały facet, to na pewno Wam powiem, jak to jest mieć syna, jakie ma relacje ze mną i z ojcem. Wiadome jest jedno, że każdy rodzic kocha swoje dziecko, bez względu jakiej jest płci. A czy to jest córeczka tatusia” czy synek mamusi to już ma najmniejsze znaczenie. Może podzielicie się ze mną, jakie relacje panują w Waszych domach,hmm ? :)
Polecam

Planowanie wydatków + sposoby na oszczędzanie - rodzina2plus1

Photo credit:  Foter.com Jakiś czas temu zaczęłam się zastanawiać, dlaczego wydajemy więcej, niż powinniśmy, oraz na co dok...